Chair & Program Coordinators

Lauren Lake

Chair
Professor

Drawing and Painting
ART 317

Amie Adelman

Program Coordinator
Professor

Fibers
WSC1 116

Laura Beard

Core Program Coordinator
Associate Professor

Drawing and Painting
ART 311

Rachel Black

Core Program Coordinator
Senior Lecturer

Core Drawing
HKRY 264A

Matthew Bourbon

Program Coordinator
Associate Professor

Drawing and Painting
ART 307

Andrew DeCaen

Program Coordinator
Associate Professor

Printmaking
HKRY 160D

Alicia Eggert

Program Coordinator
Assistant Professor

Sculpture
ART 312

Liss LaFleur

Program Coordinator
Assistant Professor

New Media Art
GAB 113

Ana M. Lopez

Program Coordinator
Associate Professor

Metals and Jewelry
ART 309

Paho Mann

Program Coordinator
Associate Professor

Photography
OSH 157

Brooks Oliver

Program Coordinator
Lecturer

Ceramics
OSH 131

Elaine Pawlowicz

Core Program Coordinator
Associate Professor

Core Drawing
ART 309

Binod Shrestha

Foundations Program Director
Associate Professor

Drawing and Design (Foundations)
HKRY 282

James Thurman

Core Program Coordinator
Associate Professor

Metals and Jewelry
ART 310

Faculty

Martin Back

Senior Lecturer

New Media Art
GAB 117A

Jim Burton

Senior Lecturer

Drawing and Painting
ART 308

Richard Davis

Professor

Sculpture
ART 304

Dornith Doherty

University Distinguished Research Professor

Photography
OSH 154

Gabrielle Duggan

Visiting Assistant Professor

Fibers
WSC1 122

Christian Fagerlund

Senior Lecturer

Drawing and Painting
ART 323A

Lari R. Gibbons

Director of P.R.I.N.T Press
Professor

Printmaking
HKRY 120D

Robert Jessup

Professor

Drawing and Painting
ART 305

Annette Lawrence

Professor

Drawing and Painting
ART 303

Art Peña

Visiting Assistant Professor

Drawing and Painting
ART 306

David Stout

Professor of Composition
College of Music

COM 345

Staff

Kate Colin

Adjunct Faculty

Core Drawing
HKRY 120A

Valerie Hancock

Ceramics Technician
Adjunct Faculty

Ceramics
OSH 130

Tom Leininger

Photo Technician
Adjunct Faculty

Photography
OSH 264

Sarah Loch-Test

Metalsmithing Technician

Metals and Jewelry
115AB

Jeff McClung

Shop Supervisor

ART 112A

Thomas Menikos

Printmaking Technician
Adjunct Faculty

Printmaking
HKRY 160D

Abby Sherrill

Fibers Technician
Adjunct Faculty

Fibers
WSC1 124

Angela Vanecek

Administrative Coordinator I

ART 317